Poezi nga autorė shqiptarė

Fillim
Poezi
Poezi nga autorė shqiptarė
Poezi tė vizitorėve
Shkrime tjera
Lidhje
Albumi

 
 
 
 
Ja nji zgjedhje e disa autorėve dhe pozive tė shkėlqyera tė letrave shqipe

O MOJ SHQYPNI

 

O moj Shqypni, e mjera Shqypni,

Kush tė ka qitė me krye n'hi?

Ti ke pas qenė njė zojė e randė,

Burrat e dheut tė thirrshin nanė.

 

Ke pasė shumė t'mira e begati,

Me varza t'bukura e me djelm t'ri,

Gja e vend shumė, ara e bashtina,

Me armė tė bardha, me pushkė ltina,

Me burra trima, me gra tė dlira;

Ti ndėr gjith shoqet ke qenė ma e mira!

 

Kur kriste pushka si me shkrep moti,

Zogu i shqyptarit gjithmonė i zoti

Ke qenė pėr luftė e n'luftė ka dekun

E dhunė mbrapa kurr s'i mbetun.

Kur ka lidhe besen burri i Shqypnisė,

I ka shti dridhen gjithė Rumelisė;

Ndėr lufta t'rrebta gjithėkund ka ra,

Me faqe t'bardhė gjithmonė asht nda!

 

Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

Po sikur lisi i rrxuem pėrdhe,

Shkon bota sipri, me kambė, tė shklet

E nji fjalė t'ambėl askush s'ta flet.

Si mal me borė, si fushė me lule

Ke pas qenė veshun, sot je me crule,

E s'tė ka mbetun as em'n as besė;

Vet e ke prishun pėr faqe t'zezė!

 

Shqyptar', me vllazen jeni tuj u vra,

Ndėr nji qind ēeta jeni shpėrnda;

Ca thonė kam fe ca thonė kam din;

Njeni: jam turk, tjetri: latin

Do thonė: Jam grek, shkje - disa tjerė,

Por jemi vllazen t'gjith more t'mjerė!

Priftnit e hoxhėt ju kanė hutue,

Pėr me ju damun me ju vorfnue!

 

Vjen njeri i huej e ju rri n'votėr,

Me ju turpnue me grue e motėr,

E pėr sa pare qi do t'fitoni,

Besėn e t'parėve t'gjith e harroni,

Baheni robt e njerit t'huej,

Qi nuk ka gjuhen dhe gjakun tuej!

 

Qani ju shpata e ju dyfeqe,

Shqiptari u zu si zog ndėr leqe!

Qani ju trima bashkė me ne,

Se ra Shqypnia me faqe n'dhe!

E s'i ka mbetun as bukė as mish,

As zjarm nė votėr, as dritė, as pishė;

As gjak nė faqe, as nder ndėr shokė,

Por asht rrėzue e bamun trokė!

 

Mblidhniu ju varza, mblidhniu ju gra,

M'ata sy t'bukur q'dini me qa,

Eni t'vajtojmė Shqypninė e mjerė,

Qi mbet' e shkretė pa em'n, pa nder;

Ka mbet e vejė si grue pa burrė,

Ka mbet si nanė, qi s'pat djalė kurrė!

 

Kujt i ban zemra m'e e lan' me dekė

Ket fare trimneshė, qi sot asht mekė?

Ketė nanė tė dashtun a do ta lamė,

Qi njeri i huej ta shklasė me kam?

 

Nuk, nuk! Kėtė marre askush s'e do

Kėtė faqe t'zezė gjithkush e dro!

Para se t'hupet kėshtu Shqypnia,

Me pushkė n'dorė le t'desė trimnia!

 

Ēoniu, shqyptarė, prej gjumit ēoniu,

Tė gjithė si vllazėn n'nji besė shtėrngoniu,

E mos shikoni kisha e xhamia:

Feja e shqyptarit asht Shqyptaria!

 

Qysh prej Tivarit deri n'Prevezė,

Gjithkund l'shon dielli vapė dhe rreze,

Asht tok' e jona, prind na e kanė lanė

Kush mos na e preki, se desim t'tanė

Tė desim si burrat qė vdiqnė motit

Edhe mos marrohna pėrpara Zotit.

Vaso Pasha

FJALĖT E QIRIRIT 

Nė mes tuaj kam qėndruar 
E jam duke pėrvėluar,
Qė t'u ap pakėzė dritė,
Natėnė t'ua bėnj ditė.
Do tė tretem, tė kullohem,
Tė digjem, tė pėrvėlohem,
Qė t'u ndrinj mir' e tė shihni,
Njėri-tjatėrin tė njihni.
Pėr ju do tė rri tė tretem,
Asnjė ēikė tė mos mbetem,
Tė digjem e tė qanj me lot,
Se dėshirėn s'e duronj dot.
Unė zjarrit nuk i druhem
Dhe kurrė s'dua tė shuhem,
Po tė digjem me dėshirė,
Sa tė munt t'u ndrinj mė mirė.
Kur mė shihni se jam tretur, 
Mos pandehni se kam vdekur;
jam i gjall' e jam ndė jetė
jam nė dritėt tė vėrtetė,
Unė jam nė shpirtit tuaj,
Mos mė kini pėr tė huaj,
M'ėshtė falurė durimi,
Andaj po digjem si trimi,
Se ma k'ėnda t'u bėnj mirė,
Tė mos mbeti n'errėsirė.
Jakėni rreth meje rrini,
Flisni, qeshni, hani, pini,
Nė shpirt kam dashurinė,
Pa digjem pėr njerėzinė,
Lemėni tė pėrvėlohem,
nukė dua mė tė ftohem,
Dua ta djek trupn' e shkretė
Pėr atė zotn' e vėrtetė.
Me zjarr ta djek mushkėrinė
E tė tretem pėr njerinė,
Bashkė me gėzimt tė tija
tė vete te perėndia.
Unė dua njerėzinė,
Mirėsin' e urtėsinė,
Nė bėhi shokė me mua,
Nė mė doni si u dua,
Njėri-tjetėrin nė doni,
Tė paudhė mos punoni.
O zėmėra fluturake,
Qasju pakė kėsaj flake!
Mase krahėt t'i pėrvėlon,
Po dhe shpirtin ta shėnjtėron.
Unė duke pėrvėluar,
Njerėzit i kam ndrituar.
Kam qėnė mik me njerinė,
Andaj i di e mė dinė.
Gjithė tuajt' i kam parė,
Mėm' e at' e fis e farė,
Si tani gjithė i kam ndėr mėnt,
Qė rrininė mė kėtė vėnt.
Edhe sot nėr ju ata shoh,
Se shpirtin e tyre ua njoh,
Dhe unė si ju jam ndruar
E jam pėrzjer' e ndryshuar,
Pa jam bėrė shumė herė
Zjar e uj' e balt' e erė.
Jam njė shkėndijė pej qielli
dhe njė drudhėzė pej dielli.
Edhe ndėr qiej fluturonj,
Edhe brėnda nė det qėndronj,
Shumė herė fle nė baltė,
Diku ndodhem dhe nė mjaltė
Bėnem qėngj e kec i pirė,
Lul' e bar e gjeth i mbirė.
Dua shumė fjalė t'u them,
Po trėmbem mos i bėnj ujem.
E ku shkruhenė nė kartė
Fjalėt' e gjuhėsė zjarrtė?

Naim Frashėri

Dashuria

 

Do tė lėvdoj  dashurinė
barabar me perėndinė,
se dashuri e vėrtetė,
na mban tė gjallė nė jetė.

S'e kam parė perėndinė,
shoh ngaherė dashunnė;
dashuria mbretėron,
se njeriu pa tė s'rron.
Cinė tė besoj taninė,
perėndin' a dashurinė?
Perėndi nė kėte jetė
ėshtė dashuria vetė.
Kur jeshmė tė vegjėl,

si moll' e pabėrė,
putheshim ngaherė,

ditėnė tė tėrė;
vij e tė kėrkojė,

vij e tė thėrresė,
losnim tė dy bashkė,

rronim me njė shpresė.
Mba mend sa tė desha,

 mba mend sa mė deshe?
Mba mend si mė thoshe

e vogėl kur jeshe?
Tani qė jam burrė,

tani q'u madhove,
dashurin' e parė

pse vall' e harrove?
Tani q'u poq molla,

e hanė tė tjerė,
mikn' e djalėrisė

s'e qas as nė derė!
Po, si dallėndyshja vete

nė vend tjetėr
dhe kthehet prapė

nė fole tė vjetėr,
Ashtu zėmra jote

mundet tė kujtojė
mikn' e djaleris

dhe prapė ta dojė.

Digjem, pėrvėlohem
se tė dua shumė,
ditėnė mendohem,
natėn rri pa gjume

Lulete tė dilnin,
mike, sa tė dua,
kėtu do tė vinin
tė qajnė me mua.

Zogjtė tė dėgjonin,
do t'mė rrinin prane
dhe do tė kėndonin,
tė harroj sevdanė.

Asnjeri ne jetė
plagėn s'ma shėron,
pėrveē mikja vetė,
qe vjen e lėndon!

Bukuria jote,

leshėrat e tua
posi pėndė korbi,

tė gjata mbi thua,
ballėtė si diell,

faqetė si mollė,
qafa jot' e gjatė,

mesi yt i hollė,
sisėtė  si  shegė, 

dhėmbėt si thėlpėnjė,
buzėt si burbuqe,

sytė si gėshtėnjė,
dora si dėborė,

fjala jote mjaltė,
kurmi yt i derdhur,

shtati yt i naltė;
gjithė mė kėnaqin,

tė tėra t'i dua,
po zėmėra jote

u bė gur pėr mua!

E mban mėnd, moj Marė,
dashurin' e parė?
Njeri nuk e gjegji,
se jeshmė te vegji.

Unė pa ty s'rrojė,
vij' e tė kėrkojė;
tl pa mua s'rroje,
vij' e me kėrkoje.

Nė lule me erė
putheshim ngahere,
dhe si burr' e grua
losnim nėnė ftua.

Njė ditė, tė dyza
losnim mbylla-syza:
U fshyem pa dukur
nė ferra,  nė gurė,
u fshehm' kaqė bukur,
Sa s'ugjendm'dot kurrė...

0 moj lulja manushaqe,
ndėgjo dashurinė ē'thotė:
Tė lozėm faqe pėr faqe,
Tė na pėrzienė lotė.

Pika-pika bie shiu
dhe dėbora flokė-flokė,
vetėtin e fryn veriu,
breshėri kėrcet mi tokė!

Le tė fryjė er' e ftohtė,
s'ka ē'mė bėn dimėri mua:
Dashuria mė mban ngrohtė,
se pushtoj atė qė dua.

Kur fryn era me tallas,
kur bie dėbor' e shi,
sa flė njeriu me gas,
kur ka mikenė nė gji!

 

Ēajupi

 

 

Dashuria

 

Koha ėshtė tė duhemi,
tė kesh besim ne mua kur tė them: Trime,
tė kem besim nė ty kur mė thua: Trim.
Por kokėn time kryeneēe shumė kurthe ngrite,
shumė e pushkėt mbushi babai yt, fisi yt,
njė mijė e njė tė zeza kurdise
o t'ma zije pritėn.
E nėn njė kulm banonim,
nga frėngjia me ditė mė peshove,
me ditė lexoja Shekspirin nė hijen e Kullės,
se mos do tė takoj te kroni i shpresave.
Ma ruaj syrin, dashuria ime,
ma ruaj shpinėn nga dielli, nga acari!
Kam frikė se ma therin syrin cubat e territ,
kam frikė se mė vrasin pas shpine tė pabesėt.
Dashuria ime, ma zgjat dorėn ta kapėrcejme kėtė ujė tė madh,
i huaj s'jam as vij nga tokė e vdekshme
.

Nė fund tė livadhit tė kositur a po sheh:
ai kali i bardhė ėshtė yni tash e pėrgjithmonė.
Mė shikon drejt nė sy, lėri zėnkat, fjalėt, sharjet.
Unė do tė sjell Lulen nga zemra e bjeshkės,
do ta ndez llambėn nė kullė,
do ta hedh farėn nė tokėn e re.
Kur tė desha, ēoje dashuri pas shtatė katundeve
e tė rėnat tė forta i kishe.
Kur mė deshe, ēoja dashuri me njė grua tė marrė
e mėhalla jehonte nga shpifjet.
Na ikujeta, trime, si s'menduam pak edhe pėr vete.
Koha ėshtė tė duhemi.

 

Ali Podrimja

 

Poema e Mjerimit


Kafshatė qė s'kapėrdihet asht, or vlla, mjerimi,
kafshatė qė tė mbetė nė fyt edhe tė zė trishtimi
kur shef ftyra tė zbeta edhe sy t’jeshilta
qė t'shikojnė si hije dhe shtrijnė duert e mpita
edhe ashtu tė shtrime mbrapa teje mbesin
tė tan jetėn e vet derisa tė vdesin.

E mbi ta n'ajri, si nė qesendi,
therin qiellėn kryqat e minaret e ngurta,
profetėnt dhe shejtėnt nė fushqeta tė shumngjyrta
shkėlqejnė. E mjerimi mirfilli ndien tradhti.
Mjerimi ka vulėn e vet t'shėmtueme,
asht e neveritshme, e keqe, e turpshme,
balli qė e ka, syt qė e shprehin,
buzėt qė mė kot mundohen ta mshefin -
janė fėmitė e padijes e flitė e pėrbuzjes,
t'mbetunat e flliqta rreth e pėrqark tryezės
mbi t'cilėn hangri darkėn njė qen e pamshirshėm
me bark shekulluer, gjithmon i pangishėm.

Mjerimi s'ka fat. Por ka vetėm zhele,
zhele fund e majė, flamujt e njė shprese
t'shkyem dhe tė coptuem me t'dalun bese.

Mjerimi tėrbohet n'dashuni epshore.
Nėpėr skaje t'errta, bashkė me qej, mij, mica,
mbi pecat e mykta, t'qelbta, t'ndyta, t'lagta
lakuriqen mishnat, si zhangė; t'verdhė e pisa,
kapėrthehen ndjenjat me fuqi shtazore,
kafshojnė, pėrpijnė, thithen, puthen buzėt e ndragta
edhe shuhet uja, dhe fashitet etja
n'epshin kapėrthyes, kur mbytet vetvetja.
Dhe aty zajnė fillin t'marrėt, shėrbtorėt dhe lypsat
qė nesėr do linden me na i mbushė rrugat.

Mjerimi nė dritzėn e synit t'kėrthinit
dridhet posi flaka e mekun e qirit
nėn tavan t'tymuem dhe plot merimanga,
ku hije njerzish dridhen ndėr mure plot danga,
ku foshnja e smume qan si shpirt' i keq
tu' ndukė gjitė e shterruna t'zezės amė,
e kjo prap shtazanė, mallkon zot e dreq,
mallkon frytn e vet, mallkon barrn e randė.
Foshnj' e saj nuk qesh, por vetėm lėngon,
e ama s'e don, por vetėm mallkon.
Vall sa i trishtueshėm asht djepi i skamit
ku foshnjėn pėrkundin lot edhe tė fshamit!

Mjerimi rrit fėmin nė hijen e shtėpive
tė nalta, ku nuk mrrin zani i lypsis,
ku nuk mund t'u prishet qetsia zotnive
kur bashkė me zoja flejnė nė shtretėnt e lumnis.

Mjerimi pjek fėmin para se tė burrnohet,
don ta msojė t'i iki grushtit q'i kėrcnohet,
atij grusht qė n'gjumė e shtėrngon pėr fytit
kur fillojnė kllapitė e etheve prej unit
dhe fetyrėn e fėmis e mblon hij' e vdekjes,
njė stoli e kobshme nė vend tė buzqeshjes.
Nji fryt kur s'piqet dihet se ku shkon
qashtu edhe fėmia n'bark t'dheut mbaron.

Mjerimi punon, punon dit e natė
tu' i vlue djersa nė gjoks edhe nė ballė,
tue u zhigatun deri n'gjujė, n'baltė
e prap zorrėt nga uja i bahen palė-palė.
Shpėrblim qesharak! Pėr qindenjė afsh
nė ditė - vetėm: lekė tre-katėr dhe "marsh!".

Mjerimi kaiher' i ka faqet e lustrueme,
buzėt e pezmatueme, mollzat e ngjyrueme,
trupin pėrmendore e njė tregtis s'ndytė,
qė asht i gjikuem tė bijė nė shtrat vet i dytė,
dhe pėr at shėrbim ka pėr tė marrė do franga
ndėr ēarēafė, ndėr fėtyra dhe nė ndėrgjegje danga.

Mjerimi gjithashtu len dhe n'trashigim
-jo veē nėpėr banka dhe nė gja tė patundshme,
por eshtnat e shtrembta e n'gjoks ndoj dhimbė,
mund qė t'len kujtim ditėn e dikurshme
kur pullaz' i shpis u shemb edhe ra
nga kalbsin' e kohės, nga pesha e qiellit,
kur mbi gjithēka u ndi njė i tmerrshmi za
plot mallkim dhe lutje si nga fund i ferrit,
ish zan' i njeriut qė vdiste nėn tra.
Kėshtu nėn kambėt'randė t'zotit t'egėrsuem -
thotė prifti - vdes ai qė ēon jetė tė dhunuem.

Dhe me kėto kujtime, ksi lloj fatkeqėsinash
mbushet got' e helmit nė trashigim brezninash.
Mjerimi ka motėr ngushulluese gotėn.
Nė pijetore tė qelbta, pranė tryezės plot zdrale
tė neveritshme, shpirti me etje derdh gotėn
n'fyt pėr me harrue nandhetenand' halle.
E gota e turbull, gota satanike
tu' e ledhatue e pickon si gjarpni-
dhe kur bie njeriu, si gruni nga drapni,
nėn tryezė qan-qeshet nė formė tragjikomike.
Tź gjitha hallet skami n'gotė i mbyt
kur njiqind i derdh njė nga njė nė fyt.
Mjerimi ndez dėshirat si hyjet errsina
dhe bajnė tym si hejt q'i ban shkrum shkreptima.

Mjerimi s'ka gėzim, por ka vetėm dhimba,
dhimba paduruese qe t'bajnė t'ēmendesh,
qė t'ap in litarin tė shkojsh fill' e t'varesh
ose bahe fli e mjerė e paragrafesh.

Mjerimi s'don mshirė. Por don vetėm tė drejt!
Mshirė? Bijė bastardhe e etėnve dinakė,
t'cilt n'mnyrė pompoze posi farisejt
i bijnė lodėrtinės me ndjejt dhelparak
tu' ia lėshue lypsiti njė grosh tė holl' n'shplakė.

Mjerimi asht njė njollė e pashlyeme
n'ballė tė njerzimit qė kalon nėpėr shekuj.
Dhe kėt njollė kurr nuk asht e mundshme
ta shlyejnė paēavrat qė zunė myk ndėr tempuj.

 

Migjeni

 

Anės Lumenjve

Arratisur, syrgjynosur,
Rraskapitur dhe katosur
Po vajtonj pa funt, pa shpresė,
Anės Elbė-s, anės Spree-sė.
Ku e lam' e ku na mbeti,
Vaj-vatani e mjer mileti,
Anės detit i palarė,
Anės dritės i paparė,
Pranė sofrės i pangrėnė,
Pranė dijes i panxėnė,
Lakuriq dhe i dregosur,
Trup e shpirt i sakatosur.

Se ē'e shempnė derbederėt,
Mercenarėt dhe bejlerėt,
Se ē'e shtypnė jabanxhinjtė,
Se ē'e shtrythnė fajdexhinjtė,
Se ē'e pren' e se ē'e vranė,
Ē'e shkretuan anembanė,
Nėnė thundrėn e pėrdhunės
Anės Vjosės, anės Bunės.

Ēirem, digjem i vrerosur,
Sakatosur, ēarmatosur,
As i gjall', as i varrosur,
Pres njė shenj' e pres njė dritė,
Pres me vjet' e pres me ditė,
Se ē'u tera, se ē'u mpaka,
Se ē'u ēora, se ē'u mplaka,
Lark prej vatrės dhe prej punės,
Anės Rinit, anės Tunės.
Ēakėrdisur, batėrdisur,
Pėrpėlitur dhe zalisur,
ĖndĖronj pa funt, pa shpresė,
Anės Elbė-s, anės Spree-sė.

Dhe njė zė vengon nga lumi,
Mė buēet, mė zgjon nga gjumi,
Se mileti po gatitet,
Se tirani lebetitet,
Se pėlcet, kėrcet furtuna,
Fryhet Vjosa, derdhet Buna,
Skuqet Semani dhe Drini,
Dridhet beu dhe zengjini,
Se pas vdekjes ndriti jeta
Dhe kudo gjėmon trumbeta.
Ngrehuni dhe bjeruni,
Korini dhe shtypini,
Katundar' e punėtorė,
Qė nga Shkodra gjer nė Vlorė!

Ky ilaē e ky kushtrim
mė bėn djal' e mė bėn trim,
mė jep forc' e mė jep shpresė,
anės Elbė-s, anės Spree-sė.
Se pas dimrit vjen njė verė,
qė do kthehemi njėherė,
pranė vatrės, pranė punės,
Anės Vjosės, anės Bunės.

Arratisur, syrgjynosur,
Raskapitur e katosur,
brohoras me bes' e shpresė,
anės Elbė-s, anės Spree-sė

 

F.S. Noli

 

VDEKJA E NOSITIT

 

Me zjarr ju flas... me zjarr.

Ne gjirin tim kam hapur varr...

Qe t'i jap shprese-edhe t'ja marr...

Un' ik liqerit zemerak

Fatlum dh'i paster si zembak,

Po zemra ime kullon gjak:

Se vijne-urtuar zogjte-e mi,

Dh'u jap ushqim me dashuri -

Nje dashuri per Ilaftari:

Pa nis ah! gjirin ta godas...

Dh'e hap ah! gjirin me nje cas...,

Dh'i nginj ah! zogjte-e vdes me gas !...

Ahere-helmohet e bucet

Pas mallit tim liqeri-i shkret,

E rrit tallazin posi det.

Ay e tund,ay e shkund,

Ay e hap sa me te mund,

Gjer mun ne gjit,gjer mun ne fund.

E shpirtin dyke ma percjelle,

Me thote ah! shih sesa 'sht'i felle

Ky gjir'i em qe te pat pjelle...

...Me zjarr ju flas,

 

MALLI

 

Syri-i bukur qe t'u vrenjt-

syri yt qe me lendon

do me lere-a von a shpejt,

do me lere-a shpejt a von

Sapo shpirti mu delir-

shpirti im i nxire krejt

do me lere me pahir

syri-i bukur qe t'u mvrenjt.

E do mbetem pernjemend

varfanjak si mbret pa fron

mreteresha qe me cmend

do me lere a shpejt a vone.

Do me lere-a von a shpejt

Do me lere-a shpejt a von

Syri i bukur qe t'u mvrenjt

syri yt qe me lendon.

Do me lere...A!po si-

qofte-atehere-ose tani-

do te qaj aq dashuri

qe te humb me mall te ti?

Mua mendja s'me kupton

mua syri s'ma kerkon

po fillon edhe vajton

e kullon kullon kullon.

Mall!O mall qe vjen e shkon

vjen e shkon e prape vjen

mall qe len nga perendon

len e vjen e zjen e bren

malli mallin me se gjen.

 

 

PORADECI

Perėndim i vagėlluar mi Liqerin pa kufir
Po pėrhapet dal-nga-dale njė pluhśrė si njė hije.
Nėpėr Mal e nėr Lėndina shkrumb' i natės qė po bije,
Duke sbritur qė nga qjelli pėrmi fshat po bėhet fir...

E kudó krahin' e gjėrė mė s'po qit as pipėlim:
Nė katund kėrcet njė portė...nė Liqer heshtė njė lopatė...
Njė shqiponjė-e arratisur fluturon nė Mal-tė-Thatė...
Futet zemra djaloshare mun nė fund tė shpirtit t'im.

Tėrė fisi, tėrė jeta, ra... u dergj... e zuri gjumi...
Zotėroj mė katėr anė errėsira...
Po tashi:
Dyke nisur udhėtimin mes-pėr-mes nėr Shqipėri,
Drini plak e i pėrrallshėm po mburon prej Shėndaumi...

 

Llazėr Gushi (LASGUSH PORADECI)

 

KĖNGA E MALLIT TĖ PARĖ"

Dėgjo, vash', kėngėn e par'
qė ta thot' njė djal' bujar,
Dėgjo, vash' kėtė kangjele
q'ėshtė e butė posi dele.
Njė e djelė ishte pagdhirė
tėrė dritė e gaz tė dlirė.
Dolla jashtė e s'kish njeri,
kisha helm, jo lumtėri:
E njė vashėzė kėrkonja
po hirplote, siē e donja.
Mesha e madhe, ja po bie
e nga kisha mėn i shtije;
Dola: vashėzat po vinin.
qetė e lehtė nė kishė hynin.
Asnjė vash’ s’m’u duk e mirė
e asnjė s’ m’ ip dėshirė,
Dhe kjo zemėr psherėtonte,
se nuk gjente kė kėrkonte.
Po kjo zemėr u gėzua
tur njė vashėz u afrua,
Kur te sheshi ajo shkonte,
tėrė sheshi dritė lėshonte.
I shkėlqenin ata sy
qė nuk shihnin as njeri,
Si njė fluturėz e lehtė
vej nė kishė e zhdukej vetė.
Kur e vrejta, kur e pashė,
Sa e bukur! sakaq thashė.
Qė ahere s’pat pushim
ky i mjeri shpirti im.
Ditė e natė un’ e kujtonj,
nat e ditė e dėshėronj;
Posi hije pas i rri,
e vėshtronj me dashuri,
Kur mė sheh e mė ve re,
ndjej tė madhe njė hare.
Kur mė flet e mė shikon,
zemrėn njė shigjet’ ma shpon.
E kur vjershėn ajo shtije
duket se mė vjen tė bije!
E kur gjumi pra mė zė
unė nė paqe s’mund tė flė:
Me at sy n’ ėndėrr mė rri,
qė tė fshehur kan’ magji.
Se m’do fort ajo mė thotė
edhe nxjerr dy pika lotė:
E tek veshi mė rrėfen
se sa mall pėr mua ndjen.

Asaj dorėzėn ja ngas,
buz' mė buzė asaj i flas,
Edhe mezin ja shtrėngonj:
duke e puthur un' gėzonj.
Pra si nj' ėndėr vete e shkon,
po nė zemėr mė qėndron.
Kushedi a mė dėgjove,
mallin tim a e kuptove?
Kushedi tek ti a foli
malli e zemrėn a ta ndolli?
Me gjith' zemrėr un' t dua,
se fort mė pėlqeve mua.
Ti me mua, vashėz, eja,
se tė dua si veteja.
Tok tė rrojmė te ky dhe
si nė zi e nė hare.
Tok tė rrimė nė rini,
tok edhe nė pleqėri.

 

Zef Serembe

Keni ndonjė zgjedhje tė bukur, postojeni nė: burimb@yahoo.com

Copyright ©2004 Burim Bakiu