Poezi

Fillim
Poezi
Poezi nga autorė shqiptarė
Poezi tė vizitorėve
Shkrime tjera
Lidhje
Albumi

 
 
Kam zgjedhur pėr botim kėtė pėmbledhje tė poezive tė mia, pėr ēastin, ndėrsa besoj se qė sė shpejti do tė bashkangjes edhe ca

 

 

MALLI

 

Mė vjell malli, ballin mė ndyn

t’lėkundur e t’thyer n’skelet t’kokės

edhe aty, ashtin m’a pėrlyn

Mjegull, tollovi tymi dhe hi

shpėrlajnė shpirtin e krenarisė dhe zbrastinė e lotit

ndonėse shi filloi, breshėr bie, s’ka shi.

Shi s’ka se breshėri ėshtė betue hala pa dalė:

Kur nė hinkė t’mallit, gjak t’kullojė

Kosovėn s’ka pėr ta falė.

Gjak i kulluar, i ndyer dhe i tharė

Tokė e zeza ka folė:

Shiu kur tė bie, mėngjesi kur tė dalė

Breshėri tė jetė pėrlyer

bashkė me shiun t’pikojė mu nė ballė

Kosovėn s’ka pėr ta falė

ĒASTI

Desha ta ndjej njė ēast
ujėkalimin e ujit nėpėr rrudha tė trurit
bėrllokun nė gropėn e vetmisė
me konventė t'ia shpalli lirinė vetes
S'mė duhet tjetėr veē se njė minimum
njė notė kaluese nė psikologji
e ta ruaj mbėshtetjen moralizuese
Ta shpreh pa droje sentimentin
se pėr botėn, nuk mė ze fare
Dhe ē'mendoni, kam komplekse
asnjėherė s'e kisha lejuar
njė psikolohji e dėmtuar, skatosur
tė ve baza pėr pikėnisje tė re
S'domend se praktikohet
edhe minimizimi edhe sentimenti
e kjo s'ka rėndėsi ndaj fetvave
kėtu nuk kalon nė rrugė
as fetvaja, as pisllėku modern
thjeshtė, t'a pret udhėn maca e zezė
dhe gjithēka mbimbulohet
Ah, ai ēast, i rėndė ėshtė!

GUXIMI I SĖMURĖ

 

Pse s'ia qėlloni kėsaj theshtėsie

Lehtė kuptohet qėllimi

Tėrė kėto vende banimi urbane janė nė tė vėrtetė spitale

dhe skrifore private

Ato njerėz vuajnė nga neuromania vėllazėrore

Privojnė nga shumica e bardhė

kinse i urrejnė institucionet shtetėrore

Vendosen n'apartmane shėndetėsore

Privatisht vuajn dhe shėrohen

Ndonėse vetė ata ose-ose vėllezėrit e tyre

Dėnimin dhe shpėrblimin e paguajnė n'kurriz t'vėllait tim dhe tėndit

Tek gurėt qė rrokullisen dhe shkruajnė

Mėnyra dėshirore

Kur i gjori artist u ul me pėrkushtim
pėrshkroi njė femėr madhėshtore
meshollė, tepėr e parfumosur,
lehtė e kapshme n'dashuri e gjora virgjėreshė.
Sa gjatė pezulloi nėpėr kohė njė tjetėr dashuri.
Gruaja mendjelehtė ka ėndėrruar dashuri tė re,
vyrtyte madhėshtore, duar tė paprekura.
Ah, moj mike e shkencės sė gatshme teatrore,
jeta ėshtė teatėr dy orė, sa zgjat e mallkuara premierė.
Shumė mirė di tė ligjėroj:
Femra, bota femrore ėshtė engjėll bukurie,
i djallėzuar.
Engjėll qė s'di kur vuajtja ėshtė dhimbje
dhe rrudhat s'janė shenjė pleqėrie.
E nėse engjujt nuk e dinė kėtė metafizikė,
atėherė kanė gėnjyer se femra qenka engjėll.
Po ē'ti bėjsh imperativit femror?
Unė nuk krijoj ndjenja tė vobekta, zotri,
nuk di tė dashuroj poetikisht.
E unė, nė mėnyrė dėshirore
Remember missis
Nė gabofsha, gaboj poetikisht n'kontekst dashurie,
nuk krijojmė ndjenja, pasi ato janė krijuar njėherė,
lindin, rriten dhe vdesin dhjetėherė.
Nė gabofsha, gaboj poetikisht n'kontekst dashurie
Shif, nė shpirtin tonė, qė kaplon botėn
ndjenjat, tė vobektit, tė pasurit, dashnorėt,
janė krijuar tė gjithė
Nė gabofsha unė, ti mos gabo
Nė mos tė dashurofsha mė, mė harro
Nė mos mė dashurofsh, mė trego
E nė mė dashurofsh,
mė thuaj
Tė tė dashuroj, tė gaboj

 

 

Pasqyra ireale

 

Ishte instikt i oktrouar vere monotonie

mizat pėrdhese ngjanin mizerisht rreth meje

tė tilla ēudira s’pata pėrjetuar kurrė

ato lėnė vrragė shpirti, bėhen hije

Po, le tė kridhemi

ndonėse s’paskam e s’ditkam gjė

ai ėndėrrim syēelė kurrė sytė s’ti mbyll

Po, ai instikt ishte oktrouar si nga dorė magjistari

ai del ditėve tė kremteve, instiktivisht

Dera e dorėlėshuemit mu duk tepėr e rėndė

aty kishte shkelur kauzaliteti

dhe vdekja mbante fije subtile

vargje gjerdani nga mizat pėrdhese

ato presin sakrificėn e re

e zbėrthejnė tė gjorėn n’afat minimal

Kjo dhembje na gjeti dhe dhe heshti para nesh

te dera e dorėlėshuemit, vetjakut dhe instiktit

dhembja e dėgjimit tė ehove e thjeshtė ėshtė

e dimė kėtė tė gjithė

por instkti i lindur s’duron ndryshime

Dhe paraqitet ai gazi i pamasė vetėpohues

Shihni kėta tullacė nė kėtė pasqyrė

duket se na ngjajnė mjaft

Po ato miza pėrdhese qė rrotullohen

Na paskan qethurr fare

 

PERSIATJE

 

Kur ndjeva ēapin e kėmbėsorit tė pėrvuajtur

u zbraza me psherėtitje dhe mallkim

s'mė ngushėlloj as dashuria, as vetmia

ndjenja e mirėsisė e kishte tė ngulitur shikimin,

me vaj, Sot nuk e qava vdekjen, e lotova dhembjen

mallin nuk munda ta shuaj

ndaj e qava me lot dhembjen e vdekjes sot

se me vdekjen s'mund kush tė luaj

dhe dhembjen t'a ndalish, ishte kot

Atėbotė gjithė dukej e huaj

kishte ndėrruar ngjyrė gjithēka e bukur

As vdekja, as dhembja,

as loti e as gjaku nuk shpėrlau as tokėn, as mallin, shtoi ėndjen

amshimi diferencohej nga kėnaqėsitė

trimat me zemėr shterpė kishin humbur kokat,

shpirtat i kishin lėnė diku.

nė vend tė dashurisė fill ka zėnė dinamika e budallallėkut kolektiv

 

SHKUMĖ MALLI

(Anijes me refugjatė shqiptarė qė u fundos nė Otranto)

 

Kurrė deti nuk gufon me afsh t'pezmatuar

vetėm kur Zoti shqiptarėt sakrifikon

Sarkazmat e anijeve ziliqare tymosin

me tym tė zhargoneve tona

Prit tė tėrbohem, mallin ta ajros

nga ehot e zhargoneve italiane, angleze, franceze

Demokracia n'pishinė publike shkumbon

Vaj shkumba pėr mallin e humbur

Atij qė fat i thonė nė mėnyrė dėshirore

ėshtė malli qė shkumbon

skumbon dhe vajton n'imperfekt

rrokulliset dhe pėrqafon mallin qė ikėn ose shkon

 

MOLLA E MIGJENIT

 

Vjeshta pezullimthi ngėrthen ombrelat akustike.

Verdhėsia e motmoteve qan qetėsi ka e qetėsia ik.

Ik andej pėrronjve t'leshrave tė ashpėr.

Stagnon sė pamuri mė, pampuri

shkapėrderdhet njė shkrim nė letėr

mė pak tevona letra bėhet sintom i kėrkuar.

Kėtė rradhė pezullon rreth e qark,

derisa rojtarėt bujqėsor venduakan rufepritėsa.

Disa zgjatėn kryet mbi kapuē, atje nė qytet.

Kafshuan mollėn e ndalueme, ajo tha diē.

Atė botė vjeshta e dimri s'mbaruan

tė hatashėm, tė shpejtė, tė kobshėm, ishin dhe janė.

Ndonėse kėtė dyshoja ta shkruaj.

E shkrova, se kur shkruaj, shkrihet njė copė borė dhe njė tufė mjegullash.

Dhe ofshaj, atėherė

Lumturi nuk shoh, dhe s'mendoj

as me njeri s'flas, s'kam me kė

tė gjithė kafshuan mollėn e ndalueme tė Migjenit

 

LAMTUMIRA E DITĖS

Shiqoj e fėrkoj sytė
pektrin e nyjansave nė ato birrucė
sė shpejti do kridhemi nė atė terr t'zi
Lamtumirė o ndjenja!…
po ndjej se si pikojnė lotėt
si drujtė e nxirė
pikojnė mė jehonė tė ndyrė
rrėke rridhnin lotėt
secili mė dridhte
sikur kėrcu qė bie
Njė kullė e pėrmortshme ishte shpirti im
e lotėt pikojnė e bijnė
djegin e shkrumojnė, shkretojnė
dhe atė qė la bisha e kėtij terri
Lamtumirė o terr i zi!…
I pushtuar thjeshtė, me nxitim,
si ndjenjat e mia
qė m'pushtuan me shqetėsim
si zhurmė misterioze
qė tingėlloi nė timin udhėtim.
Ti, moj bukuroshja ime
ē'mė rri shikimngrysur, gojėgozhduar
Sot,
as malli yt, as drit'e diellit
nuk dua asgjė, asnjė…
Lamtumirė edhe njėherė o ndjenja!…
pastaj trazoj, frikoj shpirtat mėkatarė

 

Parakalimi mbi pėrmendore
(nė formė tė poemit)

Zymtėsira e natės pėrshkruan siluetat e kalbura nėpėr sohi

Sogje bėnin pėrmendoret madhėshtore tė asaj dite tė kobshme.

Ngapak pamje inkurajuese, pėrplot ekstaza,

prirje demagogėsh, ngecje morali, intima tė thyera,

tėrė kėto nė puset e kokave tė tyre bėrtasin sikur t'u kishte thėnė NJERI.

Pikon nga to ndėrgjegja nė vend tė lotit dhe shpėrlan moralin

e nga loti mbledhin ca pėr ditėn e nesėrme.

Qė moti pikon mbi ne pandėrpre balti nga thundra e armiqėve,

ndaj unė shndėrrohem nė ti, ti nė mua dhe vetėm ata qė qajnė dhembjen dhe me gjak shėnojnė historikun e ditės sė sotme e nėpėr kėmishat e tyre tė coptuara lėnė gjurmėt e jetės, shpėtimin e kanė mė afėr, kur muzat e tyre t'u ofrojnė vdekje sa mė tė lehtė.

Sikur ta dijė njeriu poemthin melankolik tė jetės, sigurisht se jeta do tė isha unė dhe jo TI.
Harmonia vargore nga ajo poemthė, refren i zakonshėm nė vargjet e letrarėve shqip nėn moton "mos kemi vdekur vallė", mė bėri qė unė tė jėm UNĖ dhe me vrap tė rrėmbyer tė eci drejt detit, atje ku vajtėn tė gjithė.

Kur ata tė gjithė lamtumirėn e thanė

u pėrshėndetėn me nėnėn, babanė, motrėn, vėllanė dhe me gjith atė ēka panė

nė bregoret e thyera, nė shtėpitė plot merimanga e barishta u dridh gjith anembanė.
Sikur ta dinim atė poemth qė tani unė e di, do tė vėrshonim drejt udhėrrėfyesit tė thyer, ku era kalon me shpejtėsi, tė na merr neve,

tė na ēojė nė ditėn e fundit,

nė majė tė kullės sė Babilonit,

unė s’do  tė pėrtoja ta shkruaj atė poemė tė mallkuar…

 

Elitė studentėsh

 

Dhimbė e bukur ėshtė kjo, student u ndjeva

shtatė palė kėmisha dejrsova

shtatė palė ngjyrė mbrėmė ndėrrova

sranė meje tė paramendova

Ndonėse student u ndjeva, ishte e kotė

mbulesė fizike, e mllefosur n’kulm

e shtangosur n’kornizė tė zbrazėt atėbotė

je si macė nė kėtė fotografi nė pėrfundim

Brenda retrospektiva tė plotėson

emocionin pėr ty mua ma ngjall

Shumė pėr moralin do kisha folur

drejtėsinė, skenėn, poezinė e Zotin

kėto drejtime tė shfryera nga padrejtėsitė

dhe mbeturinat e sistemit tė ndotur

Do ti kėpusja degėt e fluturimit tėnd

kund tė mos arrish

se je dikund tė mendosh

sa pėr nevojė tė kujtimeve

E din shokun tim qė kurrė s’ngec

imiton korbat e Alan Posė duke u sharrė juve

duke pėrsėritur nė vesh, duke qenė mė afėr

Vėshtirė student tė triumfosh

 

Fosili

 

U linde nė valėt e lumit tė tėrbuar

qė tė rrokullisi nė humnerėn e pafund

e qė kurrė etjen nuk ta shoi

Tė skaliti nė paleolitin e mėshirės sate

me rrėmbim ndėr erėrat e kahmotshme

qė sot stoli qafe tė zbukurosh

Ndonėse nė zymtėsira tė ditės

tė parakaluara edhe nga ato sogjetarė

pahiri n’arrati a nė shtėpi ikėn

zbrapsesh i shterrur nė ēast devotshmėrie

Pėrkulesh pėrpara thembrės ziliqare

ngadalė ju eshtra tė tetovuara qė lundroni

anės lumejve tė Nolit

ndonėse tė ngopur, tė vdekur nė arrati

rrokulliseni tani

Drejt shkėmbit tė lumit tė tėrbuar qė etjen s’ta shuan

 

Metamorfoza

 

Ligjėrima e heshtur heshtur tingulloi

u komponua me ushtimėn orientale tė kujtimit dehės

anembanė horizontet e thyera ndėrrojnė trajta

bashkangjiten me vragėn e kėputur tė stėrnipave tė pėrjetshėm

pse ndodh kjo botė kurreshtare

kush ruan nė bodrume violinat, ēiftelitė

telat asnjėherė nuk u s’kuqėn

egoizmin kush e stolis me tituj muzikal

kush thot se ka fundamentalizėm nė muzikė

vallet e palakmueshme akoma vazhdojnė

 

Momenti

 

Kur e mbylla fletoren e shėnimeve

filloi njė kėngė e bukur, mahnitėse

shqetėsoi tė gjithė veshėt muzikal

por kjo s’ka lidhje me poezinė, vargun

Vargu shigjetar ka shpirt tjetėr

ka zė, veshė, gjuhėn e tij tė varguar

Kėto fshihen pas ndonjė shpirti, tjetri, tjetri...

dhe vazhdojnė kėtė mision

Sipas legjendave individuale kur ai zbret e kėrkon

dikujt ia zė rrasėn, i troket nė derė

ai rrobėrohet nė moment nga jeta, nga vetvetja

dhe se kupton asnjėherė pse

 

Oratori

 

Pse rėndoni kokėn time, tė atij, tjetrit, tėnden

mjaft tė rėnduara i kemi

s’duhet brenda tė hysh fshehurazi, e dijmė

ti hyn nėpėrmes murit, kulmit, nėpėrmes nesh

ju e dėgjoni si pėrplaset me kokė

S’tė duhėt ajo gojė e ėmbėl

e idhėton me shkrumėn e gojės tonė

S’tė duhen ato kėmbė te drejta

i shtrembėron duke ecur kėmbėzbathur

S’tė duhen ato sy tė ashpėr

i shėndėrron nė pulla teshash

S’tė duhet ai shiqim fuqiplotė

kur aty derdh lotin dhe djersėn tonė

ti lahesh nė to dhe s’kupton

se edhe ti digjesh sė bashku me ne

 

Pamje

 

Mė falni zonja dhe zotėri, unė jam plot neveri

tė nisemi, dritat u ndalėn dhe premtimi

sodoma, kėrnallė, plot tingė pa froma, ejani

Mė falni zonja e zotėri, ky ėshtė vend i imi

gjith ē’ėshtė dhe s’ėshtė kurdisur ėshtė me qėllim

tė xhelozuar, tė shkrumuar…

Mė falni zonja e zotėri, qėllimi ėshtė tė shihni

ju lutem nė dysheme pa dyll e diell,

mos pėrplaseni nė rrasėn e pėrlyeme

nė dritaret e blinduara tė kėsaj dashurie

dhe ai qė kėtė e quan kėnaqėsi, zoti e faltė

Mė falni zonja dhe zotėri, pleq e tė ri

unė jam ky, ajo... s’edi

 

Pėrmbajtja

 

Kėndshėm qesh, lexon

bohema ime

Mbyll librin, mendon

alkimia e fjalės

Hyn nė brendinė, humb

ngadhnjimi

Ulesh mbretėrisht, vjedh

dashurohesh

Kremton durimin, loton

vdekja ime

Turbullohesh, pėrgėzon

sodit vetvten

Arin tė kuptosh, zanoret

shkretirat e humbura

O lexues shikimngrysur

mos rri gojėgozhduar, symshelė

kėndo kėtė libėr, kupto

mos pėrpėlit

hidhe mbi pullza tė lagjeve tė reja

E ndėrtova nga shkronjat e kremtimeve tė arta

 

Shpėtim dashurie

 

Besoni dashurinė,

besoni nė jeni gėnjeshtarė,

gėnjeni nė jeni frikacakė

Kur shtriheni syēelė dhe mendoni, ha

sa prehje a, patologji e dhembjes kronike

Sa tė thejshta janė buzėt, thjeshtėsi

kur lyhen me tė kyq, zhdukin imagjinatėn,

sikur dita dhe nata.

Dhe i bėra pyetje Bodlerit tė madh

ai e preferoi dritėn, ndaj sė pėrjetoi shumė

I tregoi tė paqenurat e botės femrore, realet dhe irealet

Paramendoni,

jetoni njė tė tretėn e jetės pėr gjysėm ore,

shpėtim a,

shpejtoni tė kėrkoni shpėtim,

sėmundja kronike pėrhapet, pėrngjitet

 

Vazhdim bisede

 

Intuita vetjake e dashurisė edhe kėtė rradhė u thye

ngacmon momentin tė humbasė diē

nga dėshtimi cavjeēar komunist i dashurisė

S’meriton ajo mė tepėr se kėto sharje,

ashtu i quaj unė

Poqėse tė ulur jemi pranė e pa komunikim

pretendoj me biseda tė lehta bindėse

shtremboj buzė e faqe, e s’gjej dot fjalė shestimi

Kinse kokėn ulur mė vėshtroi direkt,

mė pikturoi njė sinkroni tjetėr pranė

Triumfi larg ėshtė

 

Gjelbėrsia

 

Nė mesnatėn joshėse pranė syve tė natyrės

nė mes tė sohive tė errėta

nga dritaret e hėnės vezhguese

ėmbėl kuvendonim ne tė dy

 

Si afrohesh dhe kalon tingthi ti

midis aromave joshėse voglane,

shkrihej jeta e pėrvėluar djegėse

nėn lulishtet borėbardha lakmuese

mu bė se edhe unė isha diku aty

 

Nė gjelbėrsinė e zemrės, flinim aty

nė fluturimin e mėngjeseve, gdhiheshim ne dy

pa preteks dhe me epilog, pa epitaf jam aty

 

ZONJA NDJEU SE ĖSHTĖ DASHURUAR

 

Kur zonja ndjeu se ėshtė dashuruar

ndrydhi ndėrgjegjen plot ndyesi

fryu, pėshtyu me afsh t'holluar

atėbotė u duk si e ēudėruar

i pezmatuar hesht vrullin

me simpati, i afrohesh

ta djegish me dashuri

Kur dashuria hapi gjoksin e pėrlotur

dashnori i kallur u zgėrdhi me ironi

desh tė ēirret, pshuret me krenari

n'limit t'dashurisė sė fundosur.

Kur dashnori bukurosh, i mėrzitshėm, i hidhur

do ta plagosė nyjansėn e krenarisė sė thyer,

me dashnoren, me bukuri tė ndytur,

instikti i dashurisė sė pėrlyer,

nė kutinė e memoareve,

njė fotografi erotike,

ėshtė varur.

Pėr ēdo vėrejtje shko nė fillim dhe shkruaj nė kutinė gjegjėse

Copyright ©2004 Burim Bakiu