Shkrime tjera

Fillim
Poezi
Poezi nga autorė shqiptarė
Poezi tė vizitorėve
Shkrime tjera
Lidhje
Albumi

Diēka(tekst i ri)

 

Ndoshta kėto dy letra i shkrova nga emocionet nėse mund ti quaj ashtu, ndoshta nga hutia, ndoshta nga ajo se u nguta, ndoshta se s’dija tjetėr e veē kjo mė ra ndėr mend ose mendova se duhet ta them atė, se s’ta kam tėnė kurrė mė parė, ose kisha haruar se si ėshtė t’i thuhet njė vajze qė e do aq shumė, andaj mė fal, mė fal se i shkrova ato hiē pa menduar se ku po del, se ndoshta tė vras ty me ato letra, mė fal se nuk e mendova hiē atė, po s’mė ngel tjetėr veē se falje tė tė kėrkoj, por kur e analizoj mirė, e shof se edhe nga falja s’ka fajde fort, se nuk e shof veten fajtor, se gjithė kjo nisi sponatanisht, e veē unė nuk kam aq faj, se ashtu kishte qenė e shkruar mė duket, se nuk kam kėrkuar qė tė mė ndodhė kėshtu, edhe pse me pėlqen, edhe pse s’edi se ē’te bėj tash, edhe pse jam pa zgjidhje, por prapseprapė kjo mė kanq, mė lodh, mė mbyt, por kejt kjo ėshtė e lezetshme, njė mbytje e lezetshme, njė lodhje e kėndshme, ahhhh nėnėn e dahsurise ja ..., mė fal !!!

Ti je nė prag tė karrierės, ashtu siē mė tregon, ti ke performansa tė mira tė gjesh rrugen e karrierės tėnde, lumturisė sė mirė, ke motiv, ke menēuri, ke mundėsi, je e zgjuar, atje i ke kushtet, s’mundi ta them, sorrrrrryyyyyyyy mė kupto???

Unė, e din ti, tė kam thėnė se kam shokėt, ata janė udhėrrėfyes kur e humbi rrugėn, mė ka thėnė, e kam lexuar, e jam besimtar, por kohėve tė fundit,,, lėre atė, desha tė them, se pasi qė jam musliman, dua ti pėrmbahem rregullave tė fesė islame. Mė fal se mė janė pėrzier edhe mua punet, tė filloj ti

shpreh kėtu nė letėr, s’ma merr mendja se do tė dalė letra, do tė bllokojė kompjuterin, por siē po e shef, vetvetja ėshtė mė e afėrt se prindėrit e familja, por ja qė mua ma ėshtė prishur kjo renditje, dhe s’di ēka tė vendos nė rend tė parė, e ēka nė rend tė dytė. Mė beso, kėtu karrierė tė bėsh ėshtė shumė vėshtirė, tė arrish diēka ėshtė shumė vėshtirė, ashtu ėshtė edhe atje dhe kjo gjendje do te vazhdoje edhe nja 50 vjet ma merr mendja, e te mos flasim mė tepėr. Kisha dashur shumė dhe ē’doherė kam dashur tė dal nė perėndim, tė ik nga shqiptarėt, e atyre tė perėndimit tu tregoj shqiptarinė, se shqiptarėt nuk dijnė ta vlerėsojnė atė ēka e bėn pėr ato, ndėrsa atje, edhe atje ku je ti atje vlerėsohet kjo..., kjo ėshtė arsyeja kryesore qė dua tė ik, por... Do ta mbylli mė kėtė letėr, do ta mbylli dhe nuk e di se si do t’ja bėj mė tutje, mė beso, nuk e kam pėr ty, nuk e kam me ty, nuk mė ke lėnduar asgjė, veēse pak mė ra keq. Kur atje ku je ti fillon tė lulėzojė mirėsia dhe muslimanzmi, kėtu fillon tė lulėzojė prostitucioni, shkatėrrimi i familjeve, njerėzve, s’ka njerėz kėtu. S’ka jete kėtu. Pisllėk ėshtė kėtu, vend i mallkuar ėshtė bėrė. S’mundi tė shkruj mė, andaj shife se ēka kam shkruar ngase nuk mundi as ta kontrolloj, dhe vendos ti diēka, sė paku ndonjė gjė, nėse mundesh dhe mė shkruaj, sė paku le tė jetė edhe njė letėr nga ai koleksion i letrave tua. Ndoshta kam lėnė diēka pa pėrmendur, diēka mangu, por mendoj se diēka kam thėnė, ok. Shife edhe ti dhe mė thuaj diēka.

Dashuria (tekst i ri)

 

Qė ti mė do e di... E di qė njė herė ėshtė filluar..., e di qė nė atė fjalėn tėnde tė parė... E di dhe tani... Dhe nėse tė mėrzita, kurrė se bėj mė. Ndonjėherė mė trembte ajo qė ndjenim dhe ndjejmė... Eshtė mbase faj qė u deshem kaq shumė. Faj qė koha padashur e ktheu nė pamundėsim. Nė mundimin qė quhet fat e qė as vdekja s’mundet ta ndryshojė..., sepse gjer te damarėt unė e ndjej qė tė dua... Dhe kur ti zgjat dorėn drejt meje dhe gjithė ē’prek ėshtė vetėm errėsirė qė zgjatet, shtyhet e shtrihet mbi ty, kur ti mė thėrret e fryma tė bėhet si klithje dhe qielli shqyhet, pėrmbyset e mbyllet i tėrri te ti... Kur ti pret qė me jehonėn e zėrit tėnd tė vijė zėri im, kur ti pret gjersa pritja tė kthehet nė mundim unė i ēoj duart dhe lutem pėr ty... Por shpirtin e ndjej tė prishur, tė lodhur, tė rėndė. Dhe azgjė nuk ma mposht mė mėrzinė kur ti smund ta ndjesh qė jam aty, kur ti e di qė s’jam aty. Kur tė dy e dimė qė nuk ėshtė mė njė ėndėrr e keqe, e djeshme, kur me gjysmėn tėnde mė shtyn dhe me gjysmėn tėnde mė kėrkon, kur ti akoma mė beson e megjithatė nuk beson, unė zgjas kėmbėt akull nė shtrat dhe gjer te damarėt e ndjej fatin tim tė mbyllur me ty. Dhe nėse do qė unė tė bėhem njė pikė loti e tė t'prek, nėse do qė prej gojės time po atė gllėnkė jete, nėse ngrihesh natėn dhe ec, numėron hapat dhe prej natės asnjė fill shprese s'merr, unė nė zemrėn time gjer nė dėshpėrim dua tė ta sjell dhe trupin tim gjer nė vuajtje dua tė ta lė, sepse gjer te damaret e ndjej qė jam i yti. Dhe kur ti mbyll sytė e ndjej akoma frymėn time nė trupin tėnd, unė bie pėrmbys dhe s’edi mė, a flej, zgjohem, ulėras e thėrmohem bashkė me ty. E kur ti vjen e me puth nė gjumė, kur ti mė shikon, mė zgjon, sikur do tė bindesh qė nuk tė gėnjej kur tė them, kur heshti nė telefon e kur ndjej qė te dua, unė pėrsėri kthehem nga ti, e shpirtin e ndaj tė kthjellėt, tė qetė, tė kulluar, njėsoj sikur njė rrjedhė e pastėr qė vėrshon brenda meje dhe merr me vete gjithė mėrzinė time. Pastaj kur zgjohem dhe ti nuk je askund, perveēc se nėe mendjen time, kur dua tėe tėe shoh dhe nuk  mundem tėe tėe shoh, kur dua tėe tėe degjoj dhe nuk mundem tėe tėe degjoj, kur dua tėe vij pa mundur tėe vij, kur dua tėe t'kem pa mundur tėe t'kem, kur dua tėe t'them dhe nuk mundem tėe t'them, kur trupin e shqyej me thonj dhe mėerzia ma ndan shpirtin dysh, kur as tė vdes nuk mundem sepse duhet tė t'pres, azgjė tjetėr s’mė mbetet veēse... Por kur e gjithė kjo natė tė mbarojė, nė mėngjesin e parė qė do tė zbardhė i vdekur a nė jetė qofsha, une do jem aty. Pėr kėtė tė premtoj! Tė mendoj sa herė qė merr frymė e tė puth pėr gjithė kohen kur s'mundi... Dhe ē’farėdo qė tė ndodhė, asnjėherė mos harro qė tė dua.

Gratė

Mė vonė e kuptova se bukuria e femrės mund tė kapet vetėm nė befasi, kur ato nuk janė nė shoqerinė e mashkullit, mė kuptoni se ē’dua tė them!!! Kur janė vetėm me veten e tyre ato pasqyrojnė qiellin dhe token, blerimin dhe shkretirėn dhe nuk kanė turp pėr atė qė nuk ėshtė turp... Pėr atė qė ėshtė jeta nė tėrsinė e formave tė saja qė nuk mund tė ndalet nė lindje dhe vdekje... Prandaj, nė befasim, bukuria e femrės tregon hapur e thjeshtė atė qė ėshtė nė tė vėrtetė, tregon jetėn gjithė, pa turpin e shtirė, tregon atė qė nuk mund tė rrimė pa e mėsuar... Kur njeriu ėshtė vetėm nuk din kush ėshtė: mund tė jetė ky kėtej, mund tė jetė ai andej, mund tė jetė edhe njė tjetėr qė nuk e di ku ka qenė, ku ėshte dhe ku mund tė jetė. Por, qė nga koha qė me tė bashkohet njė i dytė, ai e kupton kush ėshtė dhe kush ėshtė ai ose ajo dhe kur kėrkojnė tė vėnė... Kėshtu, nga paqenėsia dalin qeniet reale qė pastaj tė shuhen pėrsėri nė njė paqenėsi po aq tė kuptueshme sa ajo prej nga ato kishin dalė! Ne nuk kuptojmė gjė, se menēuria qė ne kujtojmė se e pėrfitojmė gjatė jetės ėshtė vetėm njė iluzion. Vetėm nė fėmijėrinė tonė ne i afrohemi menēurisė sėe vėrtetė qė pastaj t’i largohemi pėrfundimisht dhe tė vėrtitemi rreth njė marrėveshjeje ku e heshtura kufizon tė ndėrthururėn me hipokrizinė. Gratė i kanė tė gjitha aromat e kėsaj jete, edhe aromat tona... Kur tė dua, unė shoh mirėsinė dhe bukurinė tėnde, jo gabimet e tua. Unė kam atė dhe ajo mė ka mua. Dhe duke e pasur njėri-tjetrin, ne e njohim veten tonė tek dashuria. Dashuria nuk bėhet as me lutje dhe as me dhunė, por vrapon hipur mbi pėlqimin dhe dėshirėn e pėrbashkėt, e drejtuar nga respekti pėr njeri-tjetrin.

Ndjenja

Kishte njė kohė kur njeriu s’din ē'kėrkon, ē'dėshiron, ē'meriton, se sa vlen, se sa karizmatik ėshtė, se a vyen zgjedhja, etj, etj. Optimistėt janė tė shkelur nga kjo kohė, pesimistėt tė zhdukur, e tjerėt, nėse ka tjerė, ata s'ekzistojnė mė. Do tė mė thuash ēka ėshtė kjo qė e shkruaj tash, ēka ka lidhje me mu e me ti, apo, apo? E din, ti, ndonjėherė njeriu ėshtė shumė mė mirė tė gėnjejė, se sa tė merret me tė vėrtetėn, sepse shumė mė e mirė ėshtė njė gėnjeshtėr e lezetshme, se sa njė e vėrtetė e hidhur, a pajtohesh? Besoj se po, pasi unė tė njof mė, ty, tė njof aq mirė sa qė kur hulumtoj nė historinė edhe futurin tėnd, s'mundi tė arrij asgjė dhe nervozohem, dhe plasi dhe ku e di unė, por krejt kjo ndoshta tė kam studjuar mirė mė edhe s’ka se ē’tė studjoj mė ose as pėr afėr nuk tė njof dhe e gjithė kjo pėrpara ka qenė ose njė regji e shkėlqyeshme ose njė gėnjeshtėr e komplikuar. Nuk e din ti, ti nuk me njef mua, jo!!! Por a ka rėndesi kjo? Ka, nėse jemi sė paku njė gram shqiptarė, dhe s’ka nese jemi sėkėndejmi njė ton musliman. E vėndova njėherė veten time te ti, dhe veten tėnde te une, dmth, i ndėrruam vendet, zonjushė, a mund ta paramendosh, a e ke provuar ndonjėherė ashtu, sepse vetėm kėshtu mund tė ē’mosh pozitėn e tjetrit dhe tėnden, dhe vetėm kėshtu mund tė vlersosh veteveten dhe tjetrin, kuptohet qė ka tė bėjė me ti, ok. Rėndė ėshtė krahasimi, por ėshtė real, pase jo???  Nuk mund ti iki asaj, se unė jam mė tepėr nė gjynah se ti, mė i keq jam unė se ti, realitet ėshtė, por kjo sipas mėnyrės time, dhe ti e din se cila ėshtė ajo mėnyrė, dhe jam i sigurtė se sipas mėnyrės tėnde do tė dalė e kundėrta, dhe do tė insistosh nė atė (nėse e kuptove). Mė ke kėrkuar pėrgjigje? Ē’farė? S'e ke potencuar? Nė lidhje me ēka? Ok. Do tė pranoj se jam idiot e pis i madh pse nuk do largohem dhe pse veē atė leteėr e kam djegur. Nė tė vėrtetė ti nuk e din? Nė tė vėrtetė atė pjesė tė letrės e kam kėtu, e kam ngjitur nė kompjuter dhe e shof dhe e lexoj, dhe e hap fotografinė time dhe e shof shokun tim. Jo, jo as mos mendo ashtu. Ai ėshtė i sinqertė dhe i drejtė, atij i janė bėrė shumė padrejtėsi, por ai i ka pėrballuar, ai...... e unė sun e pėrballoj, s’edi, pasha nji Zot s'edi? Mė beso??? Shif kėtu, po ta tregoj drejt, ok. (nėse pak tė ik mendja, tė lutem mos mė shkruaj mė, ok) lexo tash: - Nė tė vėrtetė e kam ditur. Ti nėse e ke parė filmin e AL Pacino-s (Carlito’s ėay) ku e di unė, unė e kam parė shume moti, ka mė se 6-7 vjet dhe pa dashur njeriu e imagjinon nė vete njė ėndėr, ja qė unė jam inspiruar nga ėndėrra e tij dhe unė kam imagjinuar njė ėndėrr dhe si duket ja qė u bė realitet. Ky ėshtė realiteti, kjo ėshtė fundi i ėndėrrės time dhe fillimi i ėndėrrės time. E kam ditur dhe e kam pritur qė e ka ashtu tė shkruar sepse vetė e ka kėrkuar qė tė ndodh. Nuk e di sa je ne gjendje ta kapish kėtė gjė, ndoshta edhe ty tė ka ndodhur, por ja qė s’ka ra fjala deri mė tash tė bisedojmė pėr kėto unė e ti, ok. E din, a mund ta paramendosh veten tėnde nė mua dhe tė shkruash pėrgjigje ndaj njė vendimi (si do kishe reagu ti, si kishe me u ndie, si e kishe pranuar) sikur qė unė tash jam nė situatė ndaj teje, nė ē’farė mėnyre tė te pranoj, si ndodhje qė mund ti ndodh seciles, e cila ashtu e ka pas tė shkruar ti ndodh, si njė realitet tė hidhur qė kalon me njė puthje tė lehtė, si grusht tė forte ndaj gabimeve dhe gjynaheve tė mia qė i kam bėrė, si shpėtim ndaj ...., si mėnyrė pėr pastrim dhe mėnyrė pėr pėrfitim, hmmmmmmmmmm. Nėse mundesh diēka tė konkludosh nga kjo qė e kam shkruar me lartė ok ėshtė dhe mė thuaj se ē’ka mendon ti dhe kėto pyetjet qė i kam parashtruar, pėrgjigju nė kėto pyetje, nė tė gjitha tė lutem dhe mė trego mė teper pėr atė punė. Pasi mė veē kam tė drejtė tė di, dua ta di, ndoshta mund tė mė thuash s’ke nevojė ta dish, se pasi .... s’kam thėnė gjė dhe s’kam komentuar gjė, lirisht mund tė mė thuash se s’kam nevojė ta di, por mė duhet ta di, patjeter, edhe pse e di qė s’duhet tė ngul kėmbė nė kėtė, por ja qė jam zavrak e s’me rri bytha rahat pa e ditur mirė punėn? Ma fal nėse tė lodha dhe mu mbush mendja ta fshi kėtė letėr e mos e dėrgoj hiē, por mė ke thėnė qė ta bej zemren guri, apo? E guri peshon, e din, veē nė vend tė vet, e vendi im ėshtė ky. Kėtu mė dhemb shumė, andaj mė fal qė s’munda pa i shkruar gjitha kėto, ok. Heeeee !!! Tė tregova mė duket se kam blerė pistolete (revolver), e bleva dhe e mbusha plot dhe jam ndjerė si MUT, e din ē’ka ėshtė. A tė ka kapluar ndonjėherė ajo ndjenja e MUTIT, heu profesori im heu. Kam njė mik, ėshtė profesor i gjuhės angleze dhe e ka shok tė ngushtė shkrimtarin dhe kritikun e madh italian UMBERTO ECHO, ke degju? E ky e ka emrin B, ėshtė djali i shkrimtarit tė ndjerė pėr fėmijė M. H. , ke dėgju ma merr mendja dhe kurr B duhej tė magjistronte, mentori i tij, njė shka, Atanas V, i cili ėshtė dashur vetem t’ia urojė magjistraturėn, para tė pranishmėve, e pyet B pyetje tė rėnda dhe don ta hutojė. Ai kur doli nga gjithė kjo, tha, heu bre B, kishte edhe tjerė aty, unė  u ndjeva bash sikur mut, e mua mė ka ngelur kjo shprehje, se edhe mua shpesh mė kaplon, por se kisha ditur, dhe jam i sigurtė qė edhe ty te kaplon e ndoshta tė ka kapluar, nė kėto ēaste ose gjatė leximit.

Kalo mirė, mos harro !!!

 

Ikja

 

Aaaaaa ē’ka thoni ju atje, tė redaksisė

Komparacion pa lidhje !!! Ah ! - e di, unė e kam fajin, se... "Dua apo Duhet apo DONI" Neve na frikėson momenti i lumturisė. Nuk e dua momentin e bukur qė ma ofron, sepse e marr vetė atė, por pas njė vuatje psiqike. Dua tė pastėrtėn, tė ndershmen, jo ligje, jo prapa shpine, thjeshtė dua PUNĖ e shėtitje, edhe atė, ti shėtit me tjerė, e unė punoj pėr ty. Dua, dėshiroj apo duke i shfrytzuar mė shumė buzėt tuaja, unė fitoj diēka. Qumsht, Lindje, Dritė, Intuizėm - puth lėkurė, puth ajr, puth fatin tuaj tė ngurėzuar nė materje, puth dhimbjen me tė njejtin emėr, e emri ndryshon aty ku nuk duhet. Mė mirė puthe atė qė s'ka emėr. Por, edhe unė desha qė ta puthi atė, por ja .... s'pata mundėsi, se ajo ik para syve tė mi ose pas syve tuaj... Por, edhe pėr kufijtė e puthjes u mendova, kufijtė e epshit, kufijtė e shoqėrisė, kufi psiqik, fjalėsh, fjalė aq shumė sa qė Shkupi u mbulua me gazeta. Gazeta e gazeta, gjithēka, vetėm puthje s'ka. Flas, flasim shumė, bėjmė zhurmė, me siguri pėr tė mbuluar mėkate. E pastėrta, ndjenja, prekja rri pranė heshtjes. Gjithēka e bukur hesht, ėshtė e qetė, sepse e di bukurinė e saj. Nuk dua tė hesht, sepse jam pis nga mbrenda, vetėm kėtė s'edi se nė ē'mėnyrė ta vendosi dhe ku !!!  Ata shpresonin shumė, kurse unė qė kur e pashė kėtė tokė tė ngritur mbi humnera, pata frikė. Pastaj shpresova se tė paktėn do ndėrtonim njė urė. U ngritėn shumė ura, vetėm te humnera e shpresės jo (dmth, ura jonė jo, ajo s'u ngrit asnjėherė). Thanė se po tė kishte urė, askush nuk do tė shpresonte mė, mbase ėshtė mė mirė kėshtu. Por, unė prap shpresoj se pėr njė moment do ta zhduk humnerėn, ndėrmjet kėsaj qė e dua dhe asaj qė duhet, vetėm pėr nji moment, mbase qė do tė jetė natė, atė natė kur do tė shkoj. Thonė se ai moment quhet Vdekje, pėr mua sė paku ashtu duket dhe duhet tė jetė, por... Kam frikė, kam mė shumė frikė nga shpresa, shpresa qė mban njeriun nė dilemė pėr realizimin e njė ėndrre tė vjetėr,  por kur ka mė shumė ėndėrra njeriu, zbehet, skuqet nga turpi, etj. S'ėshtė gjė tjetėr veē se stimul pėr ta pėrjetėsuar dhimbjen e quajtur Jetė. E megjithatė jeta ėshtė dhuratė. Unė e di qė dhuratat i dėshirojnė edhe mbretėrit, ndėrsa shokėt e mi pėr mua janė mbretėr tė vėrtetė, unė jam njė shėrbetor i tyre, allways stand by. Tė jesh mbret ėshtė zotėsi, vyrtit, gjithēka, delide, rrezik pėr tė tjerėt, komunitet, egoizėm, instikt. E tė jesh shėrbetor ėshtė nder, pėr ta kaluar JETĖN, ajo vlen mė shumė, por kėtu jo..., andaj vendosa tė iki natėn, me terrrrrrrrrrrr… Spiunazhė e perpunuar mirė nė konturat e njerėzimit ashtu siē janė... Por s’munda, andaj ika me dritė.

SHQYRTIM LETRAR

Njė recension i shkurtė rreth pėrmbledhjes poetike "TORZO" tė autorit Ali Podrimja

 

 

Secilit i falėm nga diēka

kush emrin

kush eshtrat i la

(Rozafati)

 

                 Padyshim, spektakėl artistik ėshtė shkathtėsia e pėrcaktimit tė vargjeve metalike nė proporcion me kohėn, situatėn dhe fatin individual e kolektiv tė njė kauze tė tėrė, e cila me forcėn motorike tė vargut tė fuqishėm spikat tema qė qėllojnė mu aty ku mė shumė djeg. Ē'ėshtė karakteristike pėr Torzon? Konkretizimi i vargjeve nė pesėdhjetė poezi tė ndara nė shtatė cikle pėrbėn ndėrtimin skeletor tė librit nė fjalė. Sa i pėrket temave dhe motiveve nė kėtė arkitekturė, ato mė sė shumti pėrqėndrohen nė meditacione tė thella filozofike, patriotike, nostalgjike dhe erotike. Tė bie nė sy simbolika e materializuar, e tjetėrsuar dhe tematizuar qė mbėshtetet nė baza spontane, e cila gjatė tė lexuarit zbulon torzon si karakteristikė tė pėrbashkėt tonėn dhe procesin e torzionit si specifikė tematike. Kjo specifikė sinkretizon kronologjinė e mė shumė kohėve tė ndara historikisht, si atė tė gurit, tė antikės, tė cilat asocojnė periudhė tė kaluar dhe harruar dhe tė njejtat sinkronikisht veprojnė pro dhe kontra me sinkroninė e kohės sonė.

 

E kohėrat sytė njėra-tjetrės ia nxorrėn me eshtrat tonė

te bedenat tona emrat tanė ngriten nė kėmbė

(Koha e gurit)

 

                 Plagėt individuale i shpalon me heshtje simbolike, tė hidhur, por tė qartė. Me dozė tė dekadencės poetike arrin t'a thotė se jeta nuk vlen nė kėtė mėnyrė, duke sinkretizuar dy koncepte: individualen dhe kolektiven dhe sintetizuar veten e parė njėjės dhe shumės.

 

nėse s'flas, jeta ime s'ka qetėsi

fjala ime bėhu unė

heshtja ime tė mos shtypė nė gur mulliri

(Metafora e jetės sime)

 

                 Mėnyra e sharjes sė Zotit nė mėnyrėn Ēajupiane ėshtė e pranishme si torzo, e cila pas tėrhjek fatin e pėrbiruar tė njeriut nga e keqja, urrejtja, tė cilat spontanisht para nesh inkognito paraqesin epitetet e njohura nė ndeshje hamendjesh mes nesh dhe vargjeve ku sinjali ndizet automatikisht gjatė takimit me tė njejtat. Thjeshtėsia maksimale mėshef nė vete tjetėrsimin individual dhe kolektiv, dy kategori qė asimetrikisht lidhen me pikėllimet mė tė bukura kushtuar historisė sonė duke shtjelluar njėmendėsinė nė simetri me maskat qė paraqesin shumėmendėsinė dhe njėherit ky jostabilitet shkakton tėrmet vargor qė shkatron.

 

e Zoti e pėshtyn nė fytyrė zhlyer

ah pasqyrė e thyer me njėqind fytyra

(Zotit i lutet e Zoti e pėshtyn)

 

                 Torzoja dhe procesi i torzionit, fati i njeriut dhe koha xheloze janė rrafshe qė pezullojnė duke krijuar proces tranzitiv vargor tė njė intrakomunikimi me konsumuesin e tė njejtit duke krijuar nė mėnyrė kreative mite poetike pėr asnjėmendjesinė nė tė dy paralelet qė bashkėveprojnė simetrikisht ose njėjėsi dhe shumėsi.

 

gjithkund kaloj, askund s'jam

nėse mė takoni ndonjėherė

ju lutem mos mė leni pa emėr

 

                 Dashuria meditative dhe filozofike e mbulon pėlhurėn e torzionit qė rrotullohet. Dashuria e sinqertė dhe e shumėkuptimshme mbetet hendikep nė hendekun e tragjedisė familjare, vetjake dhe kombėtare. Pastaj opinioni i horizontit tė autorit qėndron fshehurazi nė intertekstualitetin e poezisė sė tij me tendencė tė nėnkuptimit tė kauzės sė pėrgjithshme.

 

Deshta njėherė njė dashuri, emrin kur ia mėsova njė mot,

njerėzit ia pėrgjakėn sytė dhe kot e zgjova njė fuqi nė det

 

                 Prania e elementit tė shiut ėshtė transparencė, simbol i qetėsisė, pushimit etj. Pushim tė tragjedive vetjake, pa mos e mėnjanuar ndjenjėn e altruizmit dhe mesazhin poetik pėr paqe dhe ndėrprerje tė dredhirave ndaj shqiptarit.

 

Shiu tė na rritė

Shiu tė na sjell qetėsinė

Shiu tė na dashurojė

Pėr ta gjetur buzėqeshjen e humbur, botės

Ju pėlqeu ?!

Copyright ©2004 Burim Bakiu